Jäsenretki Uuteenkaupunkiin ja Isonkarin majakalle 24.-25.8.2019

SLHY:n jäsenet ovat tervetulleita Suomen merihistoriallisen yhdistyksen tutustumiskäynnille Uudenkaupungin merellisiin museoihin ja Pohjanlahden korkeimpaan majakkaan Isossakarissa!

Osallistujat saapuvat paikkakunnalle valitsemallaan kulkumuodolla, ja ryhmän tapaaminen on lauantaina 24.8. klo 12 Wahlbergin talossa, joka esittelee porvariskodin elämää merenkulun kulta-aikana ja Uudenkaupungin merenkulun historiaa. Sieltä siirrymme Merimiehenkotimuseoon, yhteen kaupungin vanhimmista asuinrakennuksista. Kaffepaussin jälkeen tutustumme Matti Jussilan opastuksella Uudenkaupungin merihistoriallisen yhdistyksen ylläpitämään Merikeskukseen. Illalla kokoonnutaan yhteiselle illalliselle, jonne on kutsuttu myös uusikaupunkilaisia merihistorian ystäviä.

Sunnuntaina 25.8. lähdemme M/S Kertulla kohti Isoakaria. Saarella tutustutaan oppaan johdolla sekä Isonkarin vuonna 1833 rakennettuun majakkaan että saaren luontoon ja historiaan. Lounaan jälkeen on aikaa käyskennellä kallioilla, pulahtaa mereen tai rapsutella lampaita. Kerttu rantautuu Uuteenkaupunkiin noin 17.30.

Lauantaipäivän ohjelmaan voi ilmoittautua 21.8. asti Petri Sipilälle,  petri.sipila@merihistoria.fi tai 050 5115940. Ohjelma on maksuton, illallinen omakustanteinen. (Huom. ilmoittautumisaikaa jatkettu.)

Sunnuntain Isonkarin-retkeen ilmoittaudutaan suoraan Isonkarin matkailupalveluun. Sen voi tehdä Isokarin verkkosivuilla https://www.isokari.fi/risteilyt/.  Vaihtoehtoisesti voi ilmoittautua puhelimitse p. 040 1866 350 tai sähköpostitse info@isokari.fi. Risteilyn hinta on 65 euroa.

Uudessakaupungissa voi jokainen majoittua mielensä mukaan, esimerkiksi hotelli Aquariukseen, joka sijaitsee vajaan kilometrin päässä keskustasta http://hotelliaquarius.fi

OHJELMA

Lauantai 24.8.
12.00 tapaaminen Wahlbergin museotalolla, Ylinenkatu 11.
noin 13.30 Merimiehenkotimuseo, Myllykatu 20
noin 15.00 kahvit Kanavarannassa
15.45 Uudenkaupungin Merikeskeskus Pakkahuoneentorilla
19.00 Illallinen

Sunnuntai 25.5.
10.30 Lähtö M/S Kertulla Uudenkaupungin vierasvenesatamasta
noin 12.00 saavutaan Isoonkariin.
16.00 Lähtö Isostakarista
17.30 paluu Uuteenkaupunkiin.